Standardy Ochrony Małoletnich
Standardy ochrony małoletnich – wersja uproszczona
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. JANUSZA KORCZAKA
W BŁONIU
OBOWIĄZUJĄ STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
- STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH to dokument, w którym znajdziesz informacje, co robić, gdy dzieje się krzywda Tobie lub innemu dziecku.
- Standardy Ochrony Małoletnich zawierają procedury i zasady, dzięki którym każdy nasz uczeń ma czuć się bezpieczny.
- Standardy Ochrony wskazują, jak reagować i gdzie szukać pomocy, gdy jesteś świadkiem lub ofiarą przemocy ze strony:
A. rówieśników,
B. członków rodziny,
C. pracowników szkoły,
D. innych osób
także w Internecie. - W naszej szkole każdy z Was ma prawo czuć się bezpieczny. Chcemy Was chronić przed każdą formą krzywdzenia, w tym szczególnie przed agresją fizyczną i psychiczną.
- W naszej szkole nie akceptujemy żadnych form agresji – ani fizycznej, ani psychicznej.
- Naszymi priorytetami są Twoje dobro i bezpieczeństwo. Pamiętaj: NIKT nie może Cię obrażać, przezywać, zawstydzać, popychać, bić, szarpać. NIKT nie może używać wobec Ciebie wulgarnych słów, gestów czy żartów.
- Podstawą naszych wzajemnych relacji jest szacunek. Każde dziecko i każdy dorosły zasługuje na godne traktowanie.
- Twoje opinie i uczucia są bardzo ważne. Zachęcamy Cię do ich wyrażania. Pamiętaj jednak, aby przy tym nie obrażać innych osób. Nie używaj wulgaryzmów, nawet jeśli jesteś bardzo wzburzony/a.
- Różnimy się od siebie, ale każdy z nas jest wyjątkowy. Dzięki temu możemy uczyć się od siebie nawzajem. W naszej szkole bardzo ważnymi wartościami są: tolerancja, humanitaryzm i empatia. Nie tolerujemy dyskryminowania czy faworyzowania.
- Jeśli będziesz mieć jakiś problemem lub wiesz, że ktoś z Twojego otoczenia ma jakiś kłopot, pamiętaj, że jesteśmy po to, żeby Ci pomóc. Powiedz nam, co Cię dręczy. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie Ci pomocy i wsparcia.
- Pamiętaj, że pracownik szkoły, któremu wyjawisz swój problem, nie ujawni poufnych informacji osobom trzecim. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy przekażesz nam wiadomości o zagrożeniu dla Twojego albo innej osoby zdrowia/ życia.
- Jeśli czujesz się zagrożony/a lub jesteś świadkiem niewłaściwego zachowania (także w cyberprzestrzeni), natychmiast zgłoś to dorosłemu w szkole, np. nauczycielowi, pedagogowi czy dyrektorowi.
- Jeśli widzisz, że ktoś z kolegów lub koleżanek ma problem lub jest w trudnej sytuacji, zachęcaj go/ją do szukania pomocy lub zrób to razem z nim/nią.
- Jesteśmy tutaj, aby się wzajemnie słuchać i rozmawiać. Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest dbać o Twoje dobro, odnosić się do Ciebie z szacunkiem i zrozumieniem. Pamiętaj, że Ty też powinieneś/powinnaś się tak zachowywać.
- Każdy z Was ma prawo do swojej prywatności i przestrzeni osobistej. Szanujmy nawzajem nasze granice.
- Nikt nie może robić Ci zdjęć lub nagrywać Cię bez Twojej zgody. Nikomu nie wolno rozpowszechniać Twojego wizerunku bez zgody Twoich rodziców lub opiekunów.
- Spotykamy się z Tobą tylko na terenie szkoły w godzinach jej pracy lub podczas zorganizowanych przez szkołę wycieczek/wyjść, imprez, na które Twoi Rodzice wyrażają zgodę. Jeśli zachodzi konieczność spotkania poza godzinami pracy szkoły, to tylko i wyłącznie za wiedzą i zgodą Twoich Rodziców lub Opiekunów.
- Świadomie korzystaj z Internetu. Pamiętaj, że treści raz wrzucone do przestrzeni wirtualnej, zostają tam na zawsze. Bądź użytkownikiem tylko tych stron, które są odpowiednie dla Twojego wieku. Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych, nie ufaj osobom, których nie znasz, a z którymi rozmawiasz poprzez komunikatory. W szkole możesz czuć się bezpiecznie. Szkolne komputery są zabezpieczone, a szkodliwe treści blokowane.
- Masz prawo wiedzieć, co robimy, by Ciebie chronić. Pełną wersję Standardów Ochrony Małoletnich możesz znaleźć na stronie internetowej szkoły lub u Pani Pedagog.
- Masz prawo korzystać ze wsparcia, jeśli coś złego dzieje się u Ciebie, Twojej Rodziny lub w otoczeniu albo po prostu potrzebujesz z kimś porozmawiać. Daj nam znać lub zadzwoń pod podane numery:
116 111 – bezpłatny i anonimowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Działa 7 dni w tygodniu, 24 godz. na dobę.
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców. Czynne 7 dni w tygodniu.
22 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji.
Dostępny w środy i czwartki w godz. 17.00 – 19.00 (poza dniami ustawowo wolnymi od pracy).
22 484 88 04 – Telefon Zaufania Młodych. Dostępny od poniedziałku do piątku w godz. 13.00 – 20.00.
Pełna wersja dokumentu w zakładce: Ważne dokumenty lub po kliknięciu tutaj