INNY ROZDZIAŁ GAZETKI
Wznieś serce nad zło


Autorzy prac
List do chorego lub niepełnosprawnego kolegi


Ola Kulma kl. 6c
Mikołaj Jaśkiewicz kl. 4a
Maciek Bańkowski kl. 5b
Michał Kwiatkowski kl. 6c
Piotr Chojnacki kl. 6c
Kamil Stasiarczyk kl. 5b
Agnieszka Dudzik kl. 4d
Asia Korzeniewska kl. 6c
Anna Maciak kl. 6c
Paweł Tobiasz kl. 4a
Daria Sadowska kl. 5c
Mariusz Lisicki kl. 4a
Paulina Lisowska kl. 4a
Mateusz Wójcicki kl. 4a
Ania Kamilewicz kl. 6c
Paulina Piasecka kl. 5c


Ola Kulma kl. 6c
Błonie, 5 XI 2003r.
Droga Kasiu!
O Twojej poważnej chorobie dowiedziałam się z telewizji. Przykro mi, że przytrafiło się to właśnie Tobie.
Jesteś bardzo ładną i milutką dziewczynką, która za jakiś czas na pewno będzie zdrowa. Nie martw się, dzięki telewizji, radiu i gazetom wraz z rodzicami na pewno zbierzecie wiele pieniążków na Twoją poważną i drogą operację, która z pewnością się uda.
Życzę Ci wiele szczęścia i mam nadzieję, że odpiszesz mi i opowiesz więcej o sobie, ponieważ nie wiem o Tobie tyle, ile bym chciała. Napisz, czy mam do Ciebie jeszcze pisać, czy już nie chcesz.
Ola
Spis autorów


Mikołaj Jaśkiewicz kl. 4a
Błonie, 1 XI 2003r.
Drogi Kolego!
Wiem, że masz kłopoty z poruszaniem się. Na świecie, niestety, jest dużo takich ludzi. Pewnie musi być Ci smutno, że spotkało to właśnie Ciebie. Nie martw się, ludzie coraz częściej budują podjazdy, windy. Nasze miasta będą "bez barier". To wszystko pomaga ludziom niepełnosprawnym, takim jak Ty.
Uważam, że jesteś bardzo dzielny, bo radzisz sobie z trudnościami dnia codziennego. Życie na wózku inwalidzkim musi być bardzo trudne. Myślę, że wszystkie szkoły powinny być tak zbudowane, aby każde dziecko na wózku mogło się uczyć wspólnie ze swoimi rówieśnikami. Przecież możemy sobie nawzajem pomagać, możemy się przyjaźnić. Twoja choroba nie musi być przeszkodą, abyś normalnie żył.
Pragnę Ci pomóc z całego serca. Możesz na mnie liczyć!
Twój kolega Mikołaj
Spis autorów


Maciek Bańkowski kl. 5b
Błonie, 4.11.2003 r.
Cześć Paweł!
Na wstępie mojego listu pozdrawiam Cię serdecznie. Dowiedziałem się, że jesteś chory, bardzo mi z tego powodu przykro, dlatego piszę do Ciebie ten list.
W szkole wszystko w porządku. Na lekcjach dowiadujemy się dużo ciekawych rzeczy. Z języka polskiego uczymy się odmiany czasowników. Nowych wiadomości dowiadujemy się na matematyce, angielskim, niemieckim i przyrodzie. Postaram się jak najszybciej do Ciebie przyjechać i wszystko Ci przekażę. Jednak na razie się nie martw o lekcje, tylko o swoje zdrowie. Jak będziesz się lepiej czuł, to pomogę Ci wszystko nadrobić.
Cała klasa pozdrawia Cię i życzy szybkiego powrotu do zdrowia. Pozdrawiam Cię i wracaj do nas szybko.
Maciek
Spis autorów


Michał Kwiatkowski kl. 6c
Cześć Konrad!
Co u Ciebie słychać? Bo u mnie wszystko w porządku.
Wiesz, co? Wczoraj byłem z tatą w kinie - po raz kolejny - na "Harry Poter i Komnata Tajemnic". Przed seansem widziałem reklamę "Piratów z Karaibów". Chciałbym bardzo pójść z Tobą na ten film.
To kino, w którym byliśmy, to Multikino na Ursynowie. Jest więc niedaleko Twojego domu. Do kina łatwo się dostać, bo są pojazdy. Mógłbyś bez trudu wjechać tam na swoim wózku, wiesz?
 Dobrze byśmy się bawili. Kupilibyśmy sobie popcorn i colę, a po filmie moglibyśmy pójść na pizzę i lody. Byłoby super! Potem odprowadziłbym Cię do domu, a może nasi rodzice zgodziliby się i zostałbym u Ciebie na noc?
 Co Ty na to? Muszę już kończyć - zaraz mama będzie krzyczała, żebym zgasił światło i poszedł spać. Odpisz, proszę, tylko tak lub nie - wiem, jakie to dla Ciebie trudne.
Resztą zajmę się sam.
Pozdrawia
Michał
Spis autorów


Piotr Chojnacki kl. 6c
Błonie, 1.11.2003
Cześć Franek!
Bardzo się cieszę, że operacja Twojej nogi się powiodła. Podobno wracasz do zdrowia. Życzę Ci, aby nastąpiło to jak najszybciej. Wiem również, jaka panuje u Ciebie nuda. Nie martw się, niedługo Cię odwiedzę. Twoja mama powiedziała mi, że wyjdziesz ze szpitala na święta Bożego Narodzenia.
Wiem też, że przez jakiś czas będziesz chodził z kulami. Jestem jednak dobrej myśli, iż do ferii zimowych już wyzdrowiejesz. Bardzo bym chciał, żebyś przyjechał do mnie właśnie w tym czasie. Zaplanowałem już bardzo szczegółowo czas, jaki spędzimy razem. Przygotowałem dla Ciebie niespodziankę. Ciekawy jestem, czy Ci się spodoba. Moja mama rozmawiała ze znajomym rehabilitantem, który mógłby ci pomóc w powrocie do pełnej sprawności fizycznej. Będziemy mogli również jeździć codziennie na basen. Na pewno w Twoim przypadku pływanie jest bardzo wskazane. Wybierzemy się także do Muzeum Techniki, do którego ostatnio tak bardzo chciałeś pójść.
 Muszę już kończyć, bo jutro mam klasówkę z języka polskiego i muszę się do niej przygotować. Cześć.
Piotrek
 PS. Napisz mi w najbliższym liście coś więcej o Twoim koledze, z którym leżysz w sali.
Spis autorów


Kamil Stasiarczyk kl. 5b
Błonie, 03.11.03r.
Drogi Marku!
Właśnie dowiedziałem się o Twoim wypadku. Ogromnie mnie to zasmuciło. Mam nadzieję, że czujesz się już lepiej i wkrótce wrócisz do pełni sił. Nie mogę Cię w tej chwili odwiedzić, dlatego postanowiłem do Ciebie napisać.
U mnie wszystko w porządku. Ponieważ dni są coraz krótsze, po przyjściu ze szkoły nigdzie nie wychodzę. Odrabiam lekcje, uczę się, a na zabawy zostaje mi już mało czasu. Brakuje mi tych słonecznych, wakacyjnych dni, kiedy razem graliśmy w piłkę, jeździliśmy na rowerach i pluskaliśmy się w rzece. Mam nadzieję, że przyszłe wakacje będą równie udane i wreszcie dokończymy tę nierozegraną grę w kości.
Jeżeli poczujesz się lepiej, to proszę, napisz do mnie. Będę czekał na Twój list.
Pozdrawiam Cię serdecznie.
Kamil
Spis autorów


Agnieszka Dudzik kl. 4d
Droga Elzo!
Jesteś bardzo miłą i sympatyczną dziewczynką. Można Ci zaufać, ponieważ nigdy nie zdradzasz żadnej tajemnicy. Chociaż byłaś niewidoma, patrzyłaś na świat uważniej, niż Twoja przyjaciółka Danusia. Tolerancja jest Ci bardzo bliska. Szanuję Cię za Twoje dobre serce. Życie wynagradziło Ci całe zło, jakie Cię spotkało, i sprawiło, że teraz odzyskałaś wzrok.
Pozdrawiam Cię
Agnieszka
Spis autorów


Asia Korzeniewska kl. 6c
Błonie, 30.10.03r.
Drogi Marcinku!
Wiem, że jest Ci smutno i przykro po tym, co się stało. Bardzo chcę Ci pomóc. Będę prosić wszystkich ludzi o pomoc dla Ciebie.
Tak mi Cię żal, nie mogę Cię zostawić na pastwę losu. Nie będziesz sam, będziesz z wieloma ludźmi, którzy chcą Ci pomóc po tym dramatycznym wypadku.
Nie mogę Cię zostawić, ponieważ Ty mnie nie zostawiłeś wtedy, gdy potrzebowałam pomocy. Stałeś przy mnie jak Anioł Stróż, więc ja też będę stała przy Tobie.
Proszę, nie załamuj się, bądź silny, a wtedy spełni się Twe marzenie, będziesz chodził. Wszyscy będą zadowoleni, Twoja rodzina, ja i ludzie, którzy Ci pomagali.
Kocham Cię
Asia
Spis autorów


Anna Maciak kl. 6c
Błonie, 02.11.03 r
Droga Agatko!
Na wstępie mojego listu chciałabym Cię serdecznie pozdrowić. Nazywam się Ania Maciak i mam 12 lat. O Twojej chorobie dowiedziałam się, czytając gazetę. Wtedy poczułam chęć poznania Ciebie. Mamy wiele wspólnych zainteresowań, a w niektórych mogę Ci pomóc.
Słyszałam, że interesujesz się zbieraniem znaczków, więc postanowiłam wysłać Ci parę.
Mam nadzieje, że Ci się spodobają. Najzabawniejszy znaczek jest z kolorowym tygrysem, dlatego postanowiłam Ci go wysłać. Ja interesuję się sportem, a szczególnie tańcem. Moim marzeniem jest zostać tancerką i przez całe życie tańczyć taniec towarzyski. Jak się lepiej poczujesz, to z przyjemnością Cię zaproszę. Byłoby mi bardzo miło, gdybyś do mnie przyjechała.
Ostatnio przeczytaną przeze mnie książkę jest "Ten obcy", utwór napisany przez Irenę Jurgielewiczową. Jest to opowieść o chłopcu, który uciekł od ojca pijaka, aby odnaleźć wujka i prosić go o opiekę. W swojej wędrówce przeżył wiele ciężkich chwil. Zranił sobie nogę i musiał ukrywać się przed ludźmi na samotnej wyspie. Przyjaźń czworga przypadkowo poznanych przyjaciół, pomoc ojca Uli, jednej z poznanych dziewczynek, pozwoliła chłopcu wrócić do normalnego życia. Powieść czytałam jednym tchem, dlatego chciałabym Ci ją polecić.
Ciekawa jestem, jak sobie radzisz, co robisz w domu? Wiem, że teraz jest Ci bardzo ciężko. Wypadek zmienił całe Twoje życie, ale mam nadzieję, że niedługo uda Ci się wrócić do normalnego życia. Jeśli mogę Ci w czymś pomóc, to napisz, chętnie spełnię każde Twoje życzenie. Mam ciekawe kasety z filmami, dużo książek, jeśli chciałabyś coś przeczytać lub obejrzeć, to napisz. Na tym kończę mój list. Będę z cierpliwością oczekiwać Twojej odpowiedzi. Proszę, pisz do mnie, bo Twoje listy na pewno będę sprawiać mi ogromną radość. Pozdrawiam Ciebie i całą Twoją rodzinę.
 Ania
PS. Życzę Ci dużo ZDROWIA!
Spis autorów


Paweł Tobiasz kl. 4a
Błonie, 4.11.03r
Drogi Maćku!
Dziękuję Ci za list, który do mnie napisałeś. Piszesz w nim, jak bardzo jest Ci trudno poruszać się w otoczeniu. Ale pocieszająca jest wiadomość, że masz uczynnych kolegów, którzy często Cię odwiedzają. Dzięki nim możesz nadal oglądać mecze piłkarskie, będąc na boisku. Taki doping z Twojej strony pobudza kolegów do lepszej gry. Martwię się tylko tym, żeby jeździli z Tobą dużo ostrożniej i spokojniej.
W mojej szkole także często gramy mecze międzyklasowe. Najczęściej wygrywa je moja klasa.
W czwartej klasie mam dużo więcej nauki i prac domowych. Lubię uczyć się języków obcych. Uczymy się w szkole języka angielskiego i niemieckiego. Napisz proszę, co u Ciebie w szkole? Jakich języków obcych Ty się uczysz? Mam fajną grę komputerową "Settlers III", jeżeli jej nie masz, to Ci mogę wysłać.
Pozdrawiam Cię
Twój kolega Paweł.
Spis autorów


Daria Sadowska kl. 5c
Błonie, 05.11.03 r
Kochana Aniu!
W pierwszych słowach tego listu chcę Cię serdecznie pozdrowić. Dowiedziałam się od mojej mamy, że miałaś wypadek samochodowy i będziesz jeździła na wózku inwalidzkim. Mam nadzieję, że się nie załamiesz z tego powodu. A ja, jak tylko będą wakacje, do Ciebie przyjadę. To już jest uzgodnione. Bardzo jestem ciekawa, jak sobie radzisz. Mam nadzieję, że bardzo dobrze. Jak tyko przyjadę, to będziemy razem chodzić na spacery, a ja Ci w tym pomogę, w ten sposób pokażesz mi wiele ciekawych miejsc w Twojej okolicy.
Kochana Aniu, bardzo za Tobą tęsknię, bo jeszcze nie miałam tak wspaniałej koleżanki jak Ty. Mam nadzieję, że już niebawem się spotkamy.
Z całego serca życzę Ci powrotu do zdrowia
Twoja kochająca Cię koleżanka Daria
Spis autorów


Mariusz Lisicki kl. 4a
Błonie, 10.11.03 r
Drogi Jacku!
Piszę do Ciebie, ponieważ dawno się nie widzieliśmy, a mam Ci tyle do powiedzenia. Wiem, że ciężko jest Ci do mnie przyjechać, gdyż poruszasz się na wózku. To trudne dla każdego niepełnosprawnego. Uważam jednak, że jak poprosisz tatę, to na pewno Cię przywiezie. Pogramy sobie na komputerze i na PS2. Mam wiele nowych i fajnych gier. Z pewnością będą Ci się podobały. Ostatnio, jak u mnie byłeś, miałem tylko jednego psa, teraz mam już dwa. Dostałem go na urodziny. Wabi się Snajk i jest pekińczykiem. Na pewno go polubisz, gdyż jest bardzo przyjacielski. Podaje łapę, a jak dasz mu kość, to służy.
Naprawdę bardzo chciałbym się z Tobą zobaczyć. Podziwiam Cię za to, że potrafisz się cieszyć życiem, pomimo swej niepełnosprawności. Niewielu tak potrafi. Większość się załamuje, gdyż są wyśmiewani i odtrącani. Ty jesteś inny i za to Cię lubię.
Przyjeżdżaj szybko. Czekam.
Twój wierny przyjaciel. Pa!
Spis autorów


Paulina Lisowska kl. 4a
Droga Elu!
Bardzo spodobała mi się książka o Tobie. Pomimo swojej niepełnosprawności, umiałaś cieszyć się życiem. Byłaś ciekawa świata i bardzo dociekliwa. Miałaś duży talent do zapamiętywania roślin, zwierząt, zapachów oraz odgłosów. Nie przejmowałaś się tym, że jesteś niepełnosprawna. Wiele dzieci na pewno śmiało się z Ciebie, a Ty, jak na wychowaną dziewczynkę przystało, nie zwracałaś na to uwagi. Wasza przyjaźń z Danusią była bardzo szczera. Razem rozumiałyście się świetnie. Radziłyście sobie we wszystkich problemach. Spotykałyście się, aby wolny czas spędzać razem. Twoja przyjaciółka czytała Ci różne bajki i wyręczała Cię w różnych sytuacjach. Ty pomogłaś Jej dostrzec uroki Morza Bałtyckiego. Chciałabym mieć taką przyjaciółkę jak Ty.
Paulina Lisowska
PS. Czekam na drugą część książki o Waszej przyjaźni.
Spis autorów


Mateusz Wójcicki kl. 4a
Błonie, 4.11.2003 r.
Drogi Michale!
W pierwszych słowach mego listu chciałbym Cię pozdrowić i zapytać o Twoje zdrowie. Dowiedziałem się o Twojej operacji na serce, która ma nastąpić w niedługim czasie. Michale, cieszę się, że jesteś taki odważny. Opowiadałem o Tobie swoim kolegom z klasy i wszyscy Cię podziwiają.
Pamiętaj, że możesz na mnie liczyć. Gdy tylko będę miał trochę wolnego czasu, postaram się przyjechać do Ciebie, aby z Tobą pogadać. Przecież to nie jest tak daleko, zaledwie 30 km. Jak mi wcześniej wspomniałeś, kolekcjonujesz znaczki pocztowe, tak jak ja. Muszę Ci powiedzieć, że dostałem ostatnio znaczek, który na pewno bardzo by Ci się spodobał. Chcę Ci go podarować. Dowiedziałem się, że lubisz grać w piłkę nożną, jednak pamiętaj, że nie możesz się przemęczać. Gdy tylko wyzdrowiejesz, to jeszcze zagramy, teraz proponuję Ci grę na komputerze w FIFE 2003. Jest w niej bardzo dużo drużyn piłkarskich i na pewno ta gra Ci się spodoba.
Na tym kończę mój list. Będę z niecierpliwością oczekiwał Twojej odpowiedzi. Proszę, napisz do mnie, bo Twoje listy sprawiają mi ogromną radość.
Pozdrawiam Ciebie i całą Twoją rodzinę.
Mateusz
Spis autorów


Ania Kamilewicz kl. 6c
Drogi Kolego!
Mam na imię Ania i chodzę do tej samej szkoły, co Ty. Często widuję cię na przerwach, kiedy stoisz przy oknie bardzo smutny.
Wiem, że jesteś inwalidą i bardzo mi Ciebie żal, chciałabym Ci jakoś pomóc, aby na Twojej twarzy wreszcie pojawił się uśmiech.
Ja i moi przyjaciele chcielibyśmy się z Tobą zaprzyjaźnić, ale brakuje nam odwagi, żeby do Ciebie podejść, dlatego piszę ten list. Jutro spotkamy się na przerwie, pod Twoim ulubionym oknem.
Ania
Spis autorów


Paulina Piasecka kl. 5c
Błonie, 05.11.03 r
Droga Aniu!
Nazywam się Paulina. Poznałyśmy się na obozie integracyjnym, bardzo Cię polubiłam. Przypominam sobie, jak razem uczestniczyłyśmy w różnych zabawach, konkursach i zawodach. Chciałabym Cię lepiej poznać, ponieważ na obozie nie miałyśmy wiele czasu dla siebie z powodu choroby Twojego brata Michała.
Tak jak napisałam, nazywam się Paulina, ale, proszę, mów do mnie Paula, ponieważ zaliczam Cię do grona moich przyjaciół. Wiem, wstydzisz się tego, że jeździsz na wózku inwalidzkim i że często chorujesz. Mnie to w niczym nie przeszkadza, tak jak innym dziewczynom. Chcę, żebyśmy zostały przyjaciółkami.
Twoja mama powiedziała, że bardzo lubisz konie. Chciałabym, żebyś w ten weekend przyjechała do mnie; cała moja rodzina Cię zaprasza. W sobotę i w niedzielę o godzinie dziewiątej mam zajęcia jazdy konnej, więc wspólnie pojeździmy. Ten weekend będzie wspaniały, czeka nas niezapomniana zabawa.
Odpisz szybko, czekam z niecierpliwieniem na odpowiedź.
Pozdrawiam
Paulina
Spis autorów

INNY ROZDZIAŁ GAZETKI